תוכן
ומדיה

דירת גן VS דירת פנטהאוז
פנטהאוז, דירת גן או אולי בכלל דירות גג? מה ההבדל ומה עדיף?

  • 26/09/2019
  • תום הרוש

מחירים, ביקושים, ולמה צריך לשים לב לפני שקונים

דירות פנטהאוז, גן או אולי בכלל דירות גג? לוחות הדירות של רמת גן וגבעתיים מלאים במגוון רחב של דירות במחירים שונים כאשר לא ניתן תמיד להבין מה ההבדל בין דירת רביעייה עם גינה לבין דירת גן בבניין או בין דירת פנטהאוז לדירת הגג של הבניין? ומה בעצם עדיף יותר ומה יקר ממה? לרגל פתיחת השנה העברית החדשה הכנו עבורכם מורה נבוכים שיעניק לכם את כל המידע הדרוש בדרך להחלטה מושכלת ונכונה יותר עבורכם.

 

דירות הפנטהאוז

דירות הפנטהאוז (להבדיל מדירות הגג בעלות 2 המפלסים) הן דירות הממוקמות לרוב בקומה האחרונה בבניין ונהנות ממרפסת גדולה המשתרעת על פני 35-40 מ"ר. לדירות הפנטהאוז אין גודל קבוע והן יכולות להיות קטנות ובעלות 2 חדרים בלבד או לחילופין דירות ענק של 6 חדרים. אגב אם יצא לכם לשמוע על המונח החדש מיני פנטהאוז הרי שלרוב מדובר על דירה שאינה ממוקמת בקומה האחרונה של הבניין אך יחד עם זאת מגיעה עם מרפסת רחבה יחסית.

הביקוש: בשונה מחלומות העבר לבית עם גינה הרי שהיום אנשים רבים מעדיפים לרכוש דווקא דירות פנטהאוז עם מרפסת גדולה ונוף פתוח ומרשים ללא התעסקות ותחזוקה יקרה של גינה. בלוחות הדירות של רמת גן גבעתיים ניתן למצוא פנטהאוזים בעלי מפלס אחד באחוזים ספורים בלבד ולכן הם מבוקשים במיוחד. הם נבנים לרוב בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי והיזמים משאירים את הדירות המיוחדות האלו לסוף על מנת למקסם את הרווחים עליהן.

 

דירות הגג
דירות גג ברמת גן וגבעתיים שהן ערים וותיקות עם בניינים ישנים יחסית ניתן למצוא דירות גג רבות המוגדרות על ידי המוכרים כדירות פנטהאוז. לדירות אלו יש לרוב שני מפלסים מה שאומר שדלת הכניסה לבית תוביל לסלון ולמטבח ובקומה השנייה יימצאו חדרי השינה, מה שידרוש עלייה במדרגות בתוך הבית, דבר פחות אהוב על הישראלים. בתחום זה יש היום מגמה חדשה של דירות גג הפוכות, בהן מפלס חדרי השינה הוא המפלס התחתון אליו צריך לרדת ולא לעלות כמו בדירות הישנות. דירות אלו מבוקשות ומשכך גם יקרות יותר.

טווח המחירים: פנטהאוז של 5 חדרים בעל מרפסת ענקית של 70 מ"ר יימכר ב-3.7 עד 4 מיליון ₪ בממוצע ולעומת זאת דירת גג של 120 מ"ר עם מאפיינים דומים תעלה בממוצע כ-3 מיליון ₪, כלומר קרוב למיליון ₪ פחות.

 

דירות הגן

לאחר שסקרנו את הדירות העליונות בבניין נרד מטה אל עבר דירות הגן. דירות אלו הן בעצם הדירות הממוקמות בקומת הקרקע של הבניין הצמודה לחצר. דירות הגן נותנות מענה לרוכש שאין לו מספיק הון לבית פרטי אך יחד עם זאת מעוניין בשטח אדמה. ישנן חצרות הצמודות לדירת הגן בטאבו ויש חצרות הצמודות אליו בהסכם שיתוף שבעל פה בין הדיירים, אך לא בטאבו. לעיתים דירת הגן תיהנה אף מכניסה נפרדת ביחס לשאר דירות הבניין. כאן המקום לציין כי אם אתם בוחנים קניית דירת גן ברביעיות הישנות יש לדעת כי במרבית המקרים הגינה לא רשומה בטאבו.

הביקוש: דירות הגג המבוקשות ביותר הן דירות ללא מרפסות מעליהן שאז הדיירים נהנים מפרטיות מלאה בחצר. דירות גן עם מרפסות מעליהן הן מטבע הדברים פחות מבוקשות בשוק. אם כבר החלטתם לרכוש דירת גן שימו לב שהיא לא סובלת מבעיות של חוסר באור, טחב או רטיבות וכמו כן בידקו שיש מספיק כיווני אוויר ושהדירה לא בנויה מעל חניון.

טווח המחירים: באופן כללי דירות הגן יקרות יותר מדירות רגילות כי למחיר הדירה מתווסף גם מחיר שטח הגינה המתומחר לרוב בשיעור של בין 10-20 אחוז ממחיר השטח הבנוי. מחירן הממוצע של דירות גן בנות 4 חדרים ברחוב שקט בבניין חדש בגבעתיים או רמת גן יכול להגיע ל2,350 מיליון ₪. בשכונות מבוקשות במיוחד כמו למשל שכונת חרוזים במיוחד מגיע מחירן של דירות גן בנות 5 חדרים וחצר של 80 מ"ר לסביבות ה-3.8 מיליון ₪. נוכח מחירן הגבוה יחסית של דירות הגן בבניינים החדשים, מומלץ לרוכשים החפצים בדירת גן לחפש דירות אטרקטיביות כאלו בבניינים הישנים יותר.

מחפשים למכור או לקנות נכס?
התקשרו או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

גלילה למעלה
דילוג לתוכן